Інформація про надання медичних послуг громадянам України за кордоном

Австралія

 

Невідкладна медична допомога як австралійським, так і іноземним громадянам надається на платній основі.

 

Виключення становлять пенсіонери-громадяни Австралії та громадяни таких країн, як Велика Британія, Ірландія, Італія, Мальта, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Фінляндія, Швеція, урядами яких укладено відповідні двосторонні угоди з Урядом Австралії. При цьому оцінка можливості надання безкоштовної медичної допомоги проводиться по кожному конкретному випадку.

 

Республіка Австрія

 

Відповідно до чинного законодавства Республіки Австрія державне медичне страхування в Австрії є обов’язковим для всіх громадян. При прийнятті нового співробітника на роботу роботодавець зобов’язаний зареєструвати його в місцевій державній лікарняній касі. Щомісяця австрійці відраховують від зарплат на соціальні потреби приблизно 17%, частина цих коштів надходить до лікарняної каси.

 

В Австрії є декілька медичних страховок. Одна — де застраховані всі підприємці Австрії та члени їх сімей. В іншій застраховані співробітники австрійських фірм, непрацюючі члени їх сімей, а також студенти. Крім основних страховок, можна застрахуватися і в приватних страхових компаніях.

 

Таким чином, медична соціальна страховка покриває такі затрати: медична допомога; придбання медикаментів; стаціонарне лікування; догляд пацієнта на дому; психотерапія та психологічна діагностика.

 

Разом з тим, невідкладна медична допомога надається лікарняними закладами Австрії без наявності страхового полісу. Однак ця невідкладна медична допомога не є безоплатною. Після її надання відповідний рахунок передається пацієнту, який зобов’язаний його оплатити. Невідкладна медична допомога громадянам України, які перебувають на території Австрії у службовому відрядженні без страхового полісу, надається на платній основі.

 

Азербайджанська Республіка

 

В Азербайджанській Республіці надання невідкладної медичної допомоги іноземним громадянам здійснюється на безоплатній основі в державних лікувальних закладах.

 

Зокрема такий порядок діє у разі виникнення раптових гострих захворювань, які загрожують життю хворого та здоров’ю оточуючих, нещасних випадків, отруєннях, травмах тощо.

 

Пакет медичних послуг фінансується за рахунок державного бюджету.

 

Номер виклику невідкладної швидкої допомоги — 103.

 

В приватних лікувальних закладах лікування здійснюється на платній основі.

 

Іноземець, який потребує невідкладної медичної допомоги, за власним бажанням може скористатися послугами приватних лікувальних закладів.

 

Іноземці можуть бути забезпечені іншими додатковими медичними послугами на підставі договору добровільного медичного страхування.

 

Наявність обов’язкового медичного страхового полісу для іноземних громадян, у тому числі державних службовців та членів офіційних делегацій, законодавством Азербайджанської Республіки не передбачена.

 

Алжирська Народна Демократична Республіка

 

Алжирські страхові компанії, які працюють на внутрішньому і зовнішніх ринках страхових послуг, організовують свою діяльність та керуються в ній положеннями Розпорядження (ordonnance) №95-07 від 25 січня 1995 року, надрукованому в офіційному віснику №13 від 08.03.1995 р., яке розглядається як закон про страхування.

 

В Алжирі добре розвинута система соціального страхування, яка і покриває проживаючим в Алжирі громадянам, в тому числі іноземцям, які постійно проживають в Алжирі та відраховують відповідні кошти в касу соціального страхування, витрати на придбання медикаментів для лікування звичайних хвороб. Цій категорії осіб повертається 80% вартості ліків. Якщо особа, яка охоплена соціальним страхуванням в Алжирі, виявить бажання застрахуватись таким чином, щоб їй відшкодовувалось ще й решта 20%, то вона може це зробити в будь-якій страховій компанії.

 

Як правило, страховою компанією покриваються лише ризики, пов’язані з нещасним випадком. Нещасний випадок — це будь-яка подія, яка стається незалежно від застрахованої особи чи того, хто по праву отримує за неї компенсацію, а також яка виникає внаслідок раптової дії, спричиненої зовнішнім фактором, і результатом якої є смерть чи тілесні пошкодження.

 

Страхова компанія гарантує виплати при нещасних випадках, які сталися при:

а) користуванні, водінні чи ні, гужовим транспортом, автомобілями, велосипедами чи мопедами, потужність яких не перевищує 50 кінських сил, і максимальна швидкість яких становить 45 км/год;

б) користуванні в якості пасажира будь-яким видом пасажирського транспорту регулярних ліній: сухопутний, морський, річковий, повітряний транспорт;

в) заняттях, під час відпочинку, всіма видами спорту, за винятком тих, які будуть зазначені далі, навіть під час аматорських змагань, які не передбачають використання якого б то не було транспортного засобу;

г) захворюванні на сказ, сибірську язву, які стали наслідком укусів тварин;

д) в результаті блискавки чи пожежі;

є) отруєнні чи опіках, спричинених отруйними чи їдкими речовинами, або зіпсованими продуктами, помилково вжитими, або кримінальними діями третіх осіб;

ж) анатомічних уколах, отриманих медичними працівниками під час хірургічних операцій, автопсії чи роботі при розсіченні трупа;

є) агресії, жертвою якої стала застрахована особа, або законному захисті; замаху на життя, якщо він не націлений прямо на застраховану особу;

ж) спробі спасти людей чи майно;

з) задуха, раптова інтоксикація газами або парами, враженні електричним током;

и) сонячному ударі, обмороженні або будь-чому іншому, що є нещасним випадком, який покривається.

 

Ризики не покриваються страховою фірмою, якщо:

1) нещасний випадок стався в результаті:

а) суїциду, спроби суїциду особою, її участі в бійці чи в злочині (за винятком законного самозахисту), п’янства, вживання особою наркотиків, транквілізаторів, не приписаних лікарем;

б) при водінні будь-яких транспортних засобів, якщо особа не має дійсного встановленого законом документу на право водіння, плавання чи польоту.

При повітряній навігації при веденні професійної діяльності чи приватної як член екіпажу чи пілот;

в) при використанні повітряних апаратів у комерційних цілях, навіть без пілотування (фотографування, наукові дослідження, сільськогосподарські та рекламні польоти тощо);

г) при заняттях аматорським повітряним спортом, в тому числі і парашутним.

При професійному занятті повітряним спортом;

д) при участі особи в якості конкурента в гонках, матчах, конкурсах у наступних видах спорту:

мотоциклетний, автомобільний, повітряний, водний з участю двигунних механізмів видів спорту.

При авторалі, мотоциклетному та авіаспорті, якщо вони не проводяться з метою випробування на швидкість чи міцність;

є) при катаклізмах, війні з іноземною державою, самовільному маніпулюванні військовою технікою або її зберіганні, якщо таке заборонено законом;

ж) при громадянській війні, страйках, заворушеннях, народних рухах, при актах тероризму, або саботажу;

2) ризики по причині захворювань:

всіх видів, включаючи захворювання мікробного та вірусного походження за виключенням тих, які покриваються за умовами нещасного випадку.

— естетичні хірургічні операції та естетичне лікування, якщо вони не є наслідками нещасного випадку;

— алергія і її наслідки;

— ушкодження, спричинені в ході терапевтичних заходів випромінюванням чи радіацією;

— нещасні випадки, які стали результатом, або викликані професійним чи непрофесійними захворюваннями, а саме епілепсією, білою гарячкою, закупоркою вен, інфарктом міокарда, закупоркою судин мозку, крововиливом в мозок, якими страждає застрахована особа;

3) нещасний випадок стався в результаті:

— вибуху механізму, або частини механізму, призначеного для проведення вибуху в результаті зміни атома ядра;

— нещасні випадки, викликані радіацією іонів, викинутих раптово із ядерного палива, або продуктами чи відходами ядерних реакторів, які забруднили територію довкола джерела випромінювання в радіусі більше 1 км, рівень випромінювання на землі через 24 години після викиду вище 1 Рентгена на годину.

 

Не розглядаються як наслідки нещасного випадку:

— хвороби, якими б вони не були, якщо вони не є наслідком нещасного випадку, який оплачується страховою компанією;

— хірургічні операції, апотексія, обмороження, крововилив, розрив мускулів або сухожилля.

 

В разі відсутності страхового медичного полісу, медична допомога іноземцям та членам їх сімей надається в Алжирі як в державних, так і приватних медичних закладах з оплатою готівкою, чеком у місцевій неконвертованій валюті або у конвертованій валюті чеком «CEDAC» згідно з існуючими тарифами оплати за надання медичних послуг, які залежать від престижності лікувального закладу, рівня кваліфікації персоналу та його медтехнічного обладнання.

 

Термінова та нескладна медична допомога в деяких державних клініках надається безкоштовно, але державні лікувальні заклади надзвичайно перевантажені, рівень медичного обслуговування в них досить низький і навіть проста медична допомога вимагає багато часу і не гарантує отримання необхідних послуг.

 

Республіка Ангола

 

Невідкладна медична допомога іноземним громадянам на безоплатній основі в Анголі не надається.

 

Вартість медичних послуг в таких випадках сплачується готівкою на місці. При необхідності госпіталізації медичному закладу авансується сума на утримання пацієнта в палаті у розрахунку 2-3 доби. Одночасно сплачується вартість необхідних ліків, медпрепаратів та матеріалів.

 

Рівень вартості медичних послуг в Анголі є одним з найвищих в Африці і світі. Медична допомога іноземцям надається обмеженим колом приватних клінік та госпіталів, в яких працює переважно іноземний медичний персонал, дотримуються елементарні санітарні умови, здійснюється контроль за якістю медичних препаратів та матеріалів.

 

Зазначені медичні установи за результатами надання допомоги (лікування) виписують рахунок-фактуру, на основі якого здійснюються остаточні розрахунки з пацієнтами.

 

Водночас, на прохання пацієнта адміністрація закладу оформлює рахунок у відповідності з правилами страхування для компенсації витрат страховою компанією у випадку наявності у пацієнта відповідного полісу.

 

Аргентинська Республіка

 

Законодавство Аргентинської Республіки не передбачає обов’язкову наявність страхового полісу, що гарантує оплату вартості медичної допомоги іноземним громадянам.

 

У разі відсутності договору медичного страхування іноземцям надаються будь-які медичні послуги медичними закладами Аргентини на платній основі.

 

Королівство Бельгія

 

Відповідно до законодавства Королівства Бельгія та Великого Герцогства Люксембург, невідкладна медична допомога громадянам України, які перебувають на території Бельгії чи Люксембургу у зв’язку із відрядженням, на безоплатній основі не надається.

 

Водночас, поліс медичного страхування є обов’язковою умовою для в’їзду до Бельгії та Люксембургу. Під час звернення до Посольств щодо отримання віз до цих держав громадяни України повинні надавати поліс медичного страхування, дійсний протягом всього запланованого строку перебування за кордоном.

 

Інформацію щодо страхових організацій, поліси яких дійсні в Бельгії та Люксембурзі, можна отримати у відповідних Посольствах в Україні, а також у візових центрах, що їх обслуговують».

 

Республіка Білорусь

 

Згідно з Указом Президента Республіки Білорусь від 16.06.2000 р. №354 «Про порядок та умови проведення обов’язкового медичного страхування іноземних громадян та осіб без громадянства, які тимчасово прибувають в Республіку Білорусь» іноземні громадяни зобов’язані при в’їзді на територію Білорусі укладати угоду щодо обов’язкового медичного страхування. У випадку відсутності такого договору іноземним громадянам надається платна медична допомога.

 

Договір обов’язкового медичного страхування іноземні громадяни укладають з білоруською чи іноземною страховою компанією на випадок необхідності надання швидкої чи невідкладної медичної допомоги державними лікувально-профілактичними установами Республіки Білорусь. Наявність такого договору підтверджується страховим полісом.

 

Страховий поліс, виданий іноземною страховою компанією, діє на всій території Республіки Білорусь протягом періоду перебування іноземного громадянина на її території і передбачає страхову суму до 5000 дол. США.

 

Не підлягають обов’язковому медичному страхуванню:

— глави держав і урядів закордонних країн, глави і члени парламентських, урядових та інших офіційних делегацій, які прибули в Республіку Білорусь на запрошення президента Республіки Білорусь, палат Національних зборів Республіки Білорусь чи Ради Міністрів Республіки Білорусь, а також технічний персонал цих делегацій та члени їх родин;

— особи, які прибули в Республіку Білорусь за паспортами, виданими Організацією Об’єднаних Націй;

— глави і співробітники дипломатичних представництв і консульських установ, співробітники апарату військових аташе, торговельних представництв іноземних держав, а також члени їх родин;

— співробітники представництв міжнародних організацій в Республіці Білорусь, які відповідно до міжнародних договорів та законодавчих актів Республіки Білорусь користуються дипломатичними привілеями та імунітетом, а також члени їх родин;

— особи, які входять до складу екіпажів повітряних цивільних суден міжнародних авіаліній, обслуговуючого персоналу міжнародних сполучень;

— члени екіпажів іноземних військових літаків, військовослужбовці іноземних держав, які прибули в Республіку Білорусь для участі у спільних військових навчаннях;

— іноземні громадяни, які клопочуть про визнання їх біженцями;

— громадяни держав-учасників Співдружності Незалежних Держав, яким швидка і невідкладна медична допомога надається безкоштовно відповідно до Угоди «Про надання медичної допомоги громадянам держав-учасників Співдружності Незалежних Держав» (підписана 27 березня 1997 р. в м.Москва);

— іноземні громадяни, які прямують транзитом через територію Республіки Білорусь на потягах міжнародного сполучення, повітряних цивільних судах міжнародних авіаліній.

 

Право на проведення обов’язкового медичного страхування іноземних громадян у Республіці Білорусь мають дві страхові компанії: «Белэксимгарант» та «Белгосстрах».

 

У випадку відсутності в іноземного громадянина, який підпадає під обов’язкове медичне страхування, страхового полісу, і його відмови від укладення відповідного договору обов’язкового медичного страхування, йому (іноземному громадянину) може бути відмовлено в пропуску на територію Республіки Білорусь.

 

Контроль за наявністю у іноземних громадян полісу обов’язкового медичного страхування покладено на Державний комітет прикордонних військ, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство закордонних справ, Міністерство житлово-комунального господарства, Міністерство охорони здоров’я Республіки Білорусь.

 

Термін обов’язкового страхування іноземного громадянина в Республіці Білорусь встановлюється від однієї доби до одного року і вказується в страховому полісі.

 

Договір обов’язкового медичного страхування набирає сили з моменту сплати страхового внеску, але не раніше дати і часу перетину застрахованою особою Державного кордону Республіки Білорусь.

 

При наявності у іноземного громадянина страхового полісу медичні заклади відшкодовують вартість наданих ними медичних послуг, а також транспортні витрати, що пов’язані з наданням медичної допомоги.

 

У випадку смерті застрахованої особи страхова організація оплачує послуги швидкої і невідкладної медичної допомоги, які було надано з метою порятунку життя померлого, а також, за необхідності, транспортні послуги, що пов’язані з доставкою тіла до Державного кордону Республіки Білорусь.

 

Питання про покриття додаткових витрат медичним закладам, якщо вартість швидкої чи невідкладної медичної допомоги перевищила розмір страхової суми, або захворювання вимагає продовження лікування після усунення загрози життю застрахованої особи, вирішується застрахованою особою чи особами, які запросили іноземних громадян у Республіку Білорусь, іншими громадянами чи юридичними особами.

 

У випадку відсутності в іноземного громадянина страхового полісу, а також неможливості документально підтвердити його право на одержання безкоштовної швидкої чи невідкладної медичної допомоги в Республіці Білорусь, оплата цієї допомоги і транспортних послуг, пов’язаних з наданням медичної допомоги, здійснюється іноземним громадянином за власний рахунок.

 

Оплата швидкої і невідкладної медичної допомоги, а також транспортних витрат на транспортування хворого здійснюється страховими організаціями шляхом перерахування страхового відшкодування на рахунок медичного закладу, який надав цю допомогу.

 

Медична допомога медичними закладами Республіки Білорусь надається громадянам України безкоштовно до трьох діб у випадку швидкої і невідкладної медичної допомоги відповідно до Угоди «Про надання медичної допомоги громадянам держав-учасників Співдружності Незалежних Держав.

 

Оплата подальшого лікування, пов’язаного з наданням медичної допомоги, здійснюється громадянином України за власний рахунок (орієнтовно 40-45 у.о. за добу перебування у стаціонарі).

 

Республіка Болгарія

 

Статтею 6 Угоди між Міністерством охорони здоров’я України та Міністерством охорони здоров’я Республіки Болгарія про співробітництво у галузі охорони здоров’я та медичної науки від 2002 року передбачено, що сторони згідно з національним законодавством своїх держав надаватимуть невідкладну медичну допомогу громадянам держави однієї сторони під час їхнього тимчасового перебування на території держави іншої сторони.

 

Надання медичної допомоги, крім невідкладної, в Болгарії є платним. В країні діє загальнонаціональна система обов’язкового медичного страхування, яка охоплює все населення, в т.ч. іноземців, які постійно проживають або довгостроково перебувають на її території.

 

Іноземні громадяни, які в’їжджають на територію РБ короткотерміново або прямують транзитом до третьої країни, повинні мати медичні страхові документи, якщо інше не передбачено міжнародним договором, учасницею якого є Болгарія. Якщо при в’їзді на територію Болгарії іноземець не може пред’явити медичний страховий документ, він зобов’язаний укласти договір про медичне страхування згідно із Законом про медичне страхування РБ з уповноваженими на це установами на весь термін перебування в країні, але не більше 90 днів. Якщо термін дії страхового полісу іноземця вичерпується під час його перебування на території Болгарії, він зобов’язаний укласти новий договір про медичне страхування на термін до виїзду з країни.

 

Вартість страхового полісу визначається відповідними страховими компаніями і, у середньому, становить 120 болгарських левів терміном дії до 90 днів (курс болгарського лева до долара США — 1,3). Мінімальний страховий внесок з обов’язкового медичного страхування іноземців, які короткотерміново перебувають або прямують через територію РБ транзитом, становить приблизно 12 тис. болгарських левів.

 

Обов’язкове медичне страхування не передбачає відшкодувань на лікування при хронічних захворюваннях, проведенні планових хірургічних чи кардіологічних операцій, а також при онкологічних чи психічних захворюваннях. При виникненні страхового випадку хворий або лікувальний заклад, що надає йому медичну допомогу, повинні протягом 24-х годин повідомити про це відповідне страхове агентство.

 

Нормативне регулювання питань щодо надання медичної допомоги та обов’язкового медичного страхування здійснюється в Республіці Болгарія з огляду на синхронізацію її національного законодавства з нормами Європейського Союзу, повноправним членом якого вона стала з 01.01.2007 р.

 

Увага! З 30 вересня 2008 року по всій території Болгарії діє Національна система екстреного виклику з єдиним європейським номером «112», що надає можливість кожній людині, що перебуває на території цієї країни, швидко та безперешкодно з’єднуватися зі службами надання невідкладної допомоги, в т.ч. медичної.

 

Федеративна Республіка Бразилія

 

За роз’ясненням юридичного відділу Міністерства охорони здоров’я Бразилії, відповідно до положень міжнародного права у сфері медицини надання безоплатної медичної допомоги громадянам інших країн відбувається на основі взаємності. Оскільки у випадку з Україною відсутні двосторонні Угоди, які б регулювали це питання, офіційно Бразилія не може надати такий вид допомоги на безоплатній основі.

 

При цьому слід зазначити, що в Конституції Бразилії (Стаття 5), а також в Законі «Про статус іноземців» (Стаття 95) до статусу громадянина Бразилії, який має право на безоплатну медичну допомогу у невідкладних випадках, прирівнюються лише іноземні громадяни, які постійно проживають на території Бразилії.

 

Водночас, за інформацією, отриманою від керівника столичної служби невідкладної пересувної медичної допомоги (СМНПД), яка входить до структури державних органів охорони здоров’я, діяльність СМНПД здійснюється за принципом надання такої допомоги на безоплатній основі в усіх випадках, незалежно від національної приналежності, майнового стану чи будь-якої іншої ознаки.

 

Таким чином, попри відсутність відповідних законодавчих актів, які б регулювали зазначене питання, як свідчить практика, іноземним громадянам, в тому числі громадянам України, які тимчасово перебувають у відрядженні в Бразилії, може бути надана невідкладна медична допомога на безоплатній основі.

***

За інформацією, отриманою від Управління охорони здоров’я Уряду штату Парана, Бразилія, іноземним громадянам, в тому числі, громадянам України невідкладна медична допомога на території штату надається виключно на безоплатній основі. Такий порядок передбачений відповідними положеннями так званої «Єдиної системи охорони здоров’я», яка вже протягом тривалого часу функціонує в штаті Парана.

 

Між тим, слід взяти до уваги, що мова йде лише про надання потерпілому першої медичної допомоги. Подальший процес його лікування має бути відповідним чином відшкодований.

 

Великобританія

 

Згідно з положеннями Угоди між Урядом СРСР та Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про співробітництво у галузі медицини та охорони здоров’я від 17 лютого 1975 року (Угода діє у порядку правонаступництва) та обміну нотами, що поновив та доповнив Угоду, від 25.11.1985 р. та 08.01.1986 р., громадяни України та Великобританії на основі принципу взаємності мають право на надання їм невідкладної медичної допомоги безкоштовно (витрати мають відшкодовуватися стороною, на території якої виникають витрати на обслуговування).

 

На безкоштовне обслуговування в громадських медичних закладах Великобританії (National Health Service) право мають лише іноземці, які постійно проживають на території країни та приписані до закладів за місцем проживання. Решта закладів (окрім благодійних) надає послуги на платній основі.

 

Республіка Вірменія

 

У зв’язку із відсутністю відповідної двосторонньої угоди, питання надання громадянам України невідкладної медичної допомоги під час перебування на території Республіки Вірменії регламентується «Угодою про надання медичної допомоги громадянам держав — учасниць Співдружності Незалежних Держав» від 27.03.1997 р. Відповідно до статті 2 цієї Угоди, швидка і невідкладна медична допомога при раптовому гострому стані і захворюванні, що загрожують життю хворого або здоров’ю тих, хто його оточує, нещасних випадках, отруєннях, травмах, пологах і невідкладного стану в період вагітності надається громадянам безперешкодно, безкоштовно та в повному обсязі на території держави тимчасового перебування лікувально-профілактичними установами, незалежно від організаційно-правових форм, відомчої належності і форм їх власності.

 

Щодо практичного виконання вказаної Угоди вірменською стороною слід зазначити, що до Посольства України в Республіці Вірменія повідомлень відносно відмови у наданні відповідними установами країни перебування невідкладної медичної допомоги від громадян України не надходило.

 

Соціалістична Республіка В’єтнам

 

Специфіка країни перебування змушує іноземців, у тому числі громадян України, у разі потреби користуватися послугами медичних закладів так званого змішаного типу. Це такі медичні заклади, де переважну більшість лікарського персоналу складають іноземці. Відповідно їхні послуги є для всіх платними. Істотний брак у Соціалістичній Республіці В’єтнам медичних установ, звичних для європейської людини за якістю обслуговування, робить надзвичайно дорогими послуги лікарів у зазначених медичних закладах. Лише надання консультації іноземцям у таких закладах у середньому коштує від 50 до 100 дол. США, а використання машини швидкої допомоги — від 25 дол. США. І це не найвищі розцінки. При цьому місцеві державні медичні установи не надають послуг іноземцям. Виключення може становити надання невідкладної медичної допомоги. Надання ними таких послуг здійснюється за умови наявності у іноземця полісу медичного страхування, або (частіше) за рахунок оплати особисто іноземцем. Приватні в’єтнамські лікарні можуть надавати медичні послуги іноземцям, однак їхня вартість значно вища, ніж для в’єтнамських громадян.

 

У той же час законодавством В’єтнаму не передбачено обов’язкову наявність у іноземця, який перебуває у країні тимчасово або постійно, полісу медичного страхування.

 

Габонська Республіка

 

В медичних закладах Габону іноземцям безоплатна медична допомога не надається. Навіть по лінії невідкладної медичної допомоги у державних госпіталях вимагається оплата за консультації. У вечірню і нічну пору значна низка консультацій надається за подвійним тарифом. Консультація у лікаря є обов’язковою процедурою відвідання лікувального закладу. Після чого він направляє відвідувача до фахівця, послугами якого він має скористатися. Практично всі ліки в аптеках відпускаються лише при наявності рецепта, виписаного лікарем. Вартість звичайної консультації в державному госпіталі, наприклад, у терапевта, становить 10000 фрн. СФА (15 євро). Подібна ж послуга в приватних лікувальних установах вдвічі дорожча. Європейці, як правило, не звертаються до державних лікувальних закладів. Проведення операції особі, яка захворіла, навіть по лінії невідкладної медичної допомоги, можливо лише за умов її оплати чи наявності у хворого медичного страхування. Дипкорпус віддає перевагу приватним лікарням. Водночас слід зазначити, що іноземці (в тому числі і співробітники дипустанов), які працюють в країні акредитації або тимчасово в ній перебувають, в переважній більшості мають медичну страховку і користуються нею в разі виникнення потреб.

 

Гвінейська Республіка

 

За інформацією Міністерства охорони здоров’я Гвінеї, всі без виключення медичні послуги, що надаються в Гвінеї іноземцям, включаючи громадян України, є платними. Такий підхід ґрунтується на державній політиці покриття витрат на лікування за рахунок осіб, яким надаються будь-які медичні послуги.

 

Таким чином, громадянам України, які перебувають в Гвінейській Республіці, невідкладна медична допомога безкоштовно не надається, незалежно від їх статусу перебування.

 

Грецька Республіка

 

Іноземцям, в тому числі громадянам України, які в’їжджають та перебувають на території Грецької Республіки, необхідно мати відповідний страховий поліс. Це є однією з основних вимог грецьких дипломатичних установ за кордоном при розгляді клопотання на оформлення віз для в’їзду до Греції.

 

Невідкладна медична допомога іноземцям на безоплатній основі в Грецькій Республіці не надається.

 

Платна медична допомога іноземцям в країні надається як приватними, так і державними медичними закладами. При цьому вартість медичного обслуговування в грецьких державних медичних закладах на порядок нижча, ніж у приватних.

 

Грузія

 

За офіційною інформацією керівництва Міністерства праці, охорони здоров’я та соціального захисту Грузії, невідкладна медична допомога громадянам інших країн, в тому числі особам, які знаходяться у відрядженні, надається на безоплатній основі.

 

Королівство Данія

 

У разі звернення громадянина України до медичного закладу Данії у зв’язку з раптовим захворюванням чи нещасним випадком медична допомога надається безкоштовно.

 

В інших випадках, у разі, якщо громадянин України не має спеціального реєстраційного номера (cpr.-nummer) чи полісу медичного страхування, медичні послуги надаються на платній основі.

 

Водночас у випадку травм, гострих захворювань, необхідності надання екстреної медичної допомоги, будь-який іноземець в Данії може викликати «швидку медичну допомогу», яка доставить його до відповідної лікарні. Виклик швидкої допомоги є платним і складає близько 80-100 дол. США. Лікування в такому випадку є безкоштовним.

 

Естонська Республіка

 

Надання невідкладної медичної допомоги іноземцям, у тому числі громадянам України, які перебувають у відряджені в Естонській Республіці, регулюється Законом Естонської Республіки «Про надання послуг щодо охорони здоров’я».

 

Відповідно до ч.1 ст.5 та ст.6 зазначеного Закону передбачено надання безкоштовної невідкладної медичної допомоги всім особам, які перебувають на території Естонії, у разі критичного стану їх здоров’я, який може призвести до смерті або стійкого хронічного захворювання. Подальше лікування є платним і може бути відшкодоване за рахунок страхового поліса, наявність якого є обов’язковою умовою при оформленні дозволу на в’їзд в Естонську Республіку.

 

Федеративна Демократична Республіка Ефіопія

 

В Ефіопії надання медичних послуг іноземцям знаходиться на надзвичайно низькому рівні, за виключенням столиці країни — Аддіс-Абеби.

 

Для отримання медичних послуг громадянам України в Аддіс-Абебі Посольство рекомендує звертатися до лікарні Російського Червоного Хреста ім. Деджазмач Балча (Russian Red Cross Dejazmach Balcha Hospital), розташованого за адресою: AddisAbaba, Lideta Kifle Ketema, Kebele 07, House 707, місцевий телефон лікарні 011-551-32-05, реєстратура — 011-551-40-72, факс 011-551-62-63, Поштова скринька № 94 (P.O.Box 94). У зазначеній лікарні працюють лікарі та середній медичний персонал з країн колишнього СРСР, зокрема заступником завідуючого лікарнею ім. Д.Балча працює громадянин України, доктор медичних наук Валерій Юрійович Макаров. Оплата послуг лікарні — готівкою, іноземні страхові медичні поліси, за відсутності міждержавних Угод, не мають чинності. Угода між Посольством та лікарнею відсутня. Оплата за медичні послуги співробітникам Посольства здійснюється банківським чеком за фактично надані послуги.

 

В невеликих містах та сільських населених пунктах медичні установи відсутні.

 

Арабська Республіка Єгипет

 

Відповідно до існуючої в АРЄ практики лише швидка медична допомога надається іноземцям безкоштовно. У випадку, коли постраждалий іноземець потребує шпиталізації чи амбулаторного обстеження, він має сплатити за надані йому медичні послуги. Подібне лікування в медичних закладах АРЄ здійснюється на підставі медичного страхового сертифікату (полісу) чи через сплату послуг готівкою.

 

В АРЄ відсутні лікувальні заклади, які передбачені лише для обслуговування іноземців. У зв’язку з цим іноземці обирають лікарні у відповідності до якості та вартості послуг.

 

У зв’язку з вищевикладеним, Посольство України в АРЄ рекомендує передбачити придбання полісу добровільного страхування медичних витрат громадянам України під час їх відрядження до АРЄ.

 

Держава Ізраїль

 

У Державі Ізраїль з 01.01.1995 р. діє Закон про загальне медичне страхування, і з того часу усі громадяни Ізраїлю застраховані. Згідно з чинним законодавством, внески на медичне страхування приймає Служба національного страхування (Бітуах Леума). Кожен мешканець Ізраїлю зобов’язаний сплачувати податок з метою охорони здоров’я, за винятком одружених непрацюючих жінок і солдатів строкової служби.

 

Що стосується невідкладної медичної допомоги, то в Ізраїлі вона надається на платній основі, причому, навіть базове медичне страхування не покриває витрат на швидку медичну допомогу. При відрядженні до країни перебування працівників українських підприємств, установ та організації слід врахувати, що вартість звичайної швидкої медичної допомоги для іноземців, у тому числі громадян України, у середньому складає близько 100 дол. США, а складна невідкладна медична допомога (реанімація тощо) коштує удвічі більше. Якщо черговим лікарем приймається рішення про клінічну госпіталізацію, то хворий звільняється від оплати послуг за надання йому невідкладної медичної допомоги.

 

Республіка Індія

 

Законодавство Індії у сфері страхування не передбачає обов’язкову наявність для іноземців страхового полісу, що гарантує оплату вартості за надані медичні послуги.

 

Громадянам України, які перебувають у відрядженні в Індії, може надаватися невідкладна медична допомога на безоплатній основі в державних медичних закладах, кількість яких становить близько 25% від загальної кількості медичних закладів країни.

 

Республіка Індонезія

 

Згідно з чинним законодавством Індонезії, медична допомога, в тому числі і невідкладна, є платною як для громадян Індонезії, так і для іноземців. Пунктом 2 статті 65 закону Індонезії № 23 від 1992 року «Про охорону здоров`я» передбачається, що уряд сприяє реалізації заходів з охорони здоров`я у відповідності до чинного законодавства, головним чином щодо незахищених верств населення. Згідно з офіційним коментарем до зазначеного закону, таке сприяння може надаватися у формі фінансування придбання обладнання та оплати праці медичних спеціалістів в медичних закладах державної або комунальної форм власності.

 

На сьогоднішній день з державного бюджету Індонезії покривається лише 20% витрат на забезпечення роботи системи охорони здоров`я країни. Решта видатків, в тому числі і оплата отриманої медичної допомоги, забезпечується за рахунок власних коштів приватних осіб, які звертаються по таку допомогу, підприємств, установ, організацій або страхових компаній.

 

З огляду на вищевикладене, відряджені на територію Індонезії громадяни України для покриття витрат на отриману медичну допомогу повинні мати відповідний страховий поліс.

 

Республіка Ірак

 

На даний час громадяни України, офіційно відряджені до Республіки Ірак, можуть в разі потреби отримувати невідкладну медичну допомогу на безоплатній основі у військовому шпиталі збройних сил США, оскільки Україна є країною-учасницею багатонаціональних сил в Іраку.

 

Прецедентів щодо надання медичної допомоги на безоплатній основі громадянам України в іракських лікувальних закладах не було. Договірно-правова база, що регулювала б українсько-іракські відносини в сфері надання медичної допомоги громадянам обох країн на паритетних засадах, відсутня.

 

Громадяни України, які працюють в Республіці Ірак на контрактній основі, користуються полісами медичного страхування, які передбачають оплату за надання медичних послуг за рахунок роботодавця.

 

Ісламська Республіка Іран

 

Медична допомога в Ісламський Республіці Іран надається винятково на платній основі. Отже, іноземним громадянам, в тому числі громадянам України, невідкладна медична допомога у зв’язку з раптовим захворюванням, гострим зубним болем, пологами або нещасним випадком тощо, на безоплатній основі не надається. Вартість медичних послуг сплачується готівкою на місці. Вартість медичних послуг в Ірані є досить високою. При необхідності госпіталізації медичному закладу авансується сума на утримання пацієнта. Одночасно сплачується вартість необхідних ліків, медпрепаратів та матеріалів.

 

Оплата медичного обслуговування може відбуватися на основі страхових полісів, проте лише іранських страхових компаній. Страхові поліси іноземних страхових компаній до оплати не приймаються. Водночас, на прохання пацієнта адміністрація медичного закладу може оформити рахунок для подальшого пред’явлення іноземній страховій компанії для компенсації витрат пов’язаних з наданням медичної допомоги в Ірані.

 

Телефон для виклику швидкої в ІРІ — 115.

 

Ірландія

 

Громадянам України, які перебувають у відрядженні на території Ірландії, надання медичних послуг, в тому числі невідкладної медичної допомоги здійснюється на загальних умовах. Зокрема, разова оплата за звернення до медичного закладу становить орієнтовно 60 євро, а поденна оплата вартості наданих послуг у разі госпіталізації — орієнтовно від 100 євро. Право на безкоштовне медичне обслуговування або на певні пільги при оплаті медичних послуг мають лише громадяни, які постійно проживають на території Ірландії та мають дохід, нижчий за визначену межу. Законодавством Ірландії не вимагається обов’язкова наявність страхового полісу. Разом з тим, Міністерство закордонних справ Ірландії та місцеві служби охорони здоров’я наполегливо рекомендують придбати поліс медичного страхування перед здійсненням подорожі до Ірландії.

 

Королівство Іспанія

 

Відповідно до діючої системи соціального захисту в Іспанії, надання медичної допомоги можливе за наявності страхового полісу (державного або приватного). Без наявного страхового полісу медична допомога надається на платній основі.

 

Наявність у особи полісу добровільного страхування є обов’язковою умовою для прийняття консульським відділом Посольства Іспанії в Україні документів для оформлення візи до цієї європейської країни. Дія вказаної норми застосовується до всіх категорій українських громадян, зокрема, працівників підприємств, установ та організацій України, які відряджаються у закордонне відрядження, туристів та членів родин працівників дипломатичної служби, котрі проживають в Україні.

 

У разі, коли український працівник, закордонне відрядження якого передбачало відвідання декількох країн Шенгенської зони, прибуває до Іспанії без оформленого страхового полісу, йому може бути надано безкоштовно лише базову консультацію лікаря, яка не включатиме ані медичну допомогу вузькопрофільних спеціалістів, ані відповідне медичне обстеження із використанням діагностичного обладнання. Послуги амбулаторного та стаціонарного лікування потребують сплати грошової суми, яка б покривалася страховим полісом в разі його наявності, оскільки відряджені до Іспанії громадяни України не належать до суб’єктів соціального страхування країни перебування.

 

Безкоштовно невідкладну медичну допомогу українському громадянину, який не має джерел до існування, можуть надавати лише притулки, громадські та благодійні організації на кшталт «Карітас» та «Червоного Хреста».

 

Італія

 

З 1 січня 2007 року згідно з законом № 244 від 27 грудня 2006 року (закон про бюджет на 2007 рік) в Італії введено оплату за надання невідкладної медичної допомоги, яка до цього часу надавалася на безоплатній основі.

 

Відтепер за послуги, надані в пункті невідкладної медичної допомоги, видаватиметься талон на оплату вартістю від 25 євро (мінімальна вартість).

 

У разі необхідності здійснення додаткового обстеження (в т.ч. рентгену, флюорографії, УЗІ, томограми, аналізів тощо), вартість послуг буде більшою.

 

Крім того, розмір оплати за надання невідкладної медичної допомоги відрізнятиметься у різних регіонах Італії, місцеві органи влади самостійно встановлюватимуть її рівень. Наприклад, в області Ломбардія вона становитиме 35 євро лише за консультацію лікаря. А на Сицилії, яка має особливий статус, медична допомога й надалі надаватиметься безкоштовно.

 

Йорданське Хашимітське Королівство

 

Йорданським законодавством не передбачено надання іноземним громадянам, у тому числі громадянам України, невідкладної медичної допомоги на безоплатній основі.

 

Державні медичні заклади безкоштовно обслуговують лише громадян Йорданського Хашимітського Королівства.

 

Для отримання невідкладної медичної допомоги українські громадяни можуть звертатися як до державних, так і до приватних медичних закладів, проте медичне обслуговування надаватиметься виключно на платній основі.

 

Вартість прийому у лікаря становить від 10 до 35 йорданських динарів (приблизно 15-50 доларів США).

 

За додаткове обстеження (рентген, УЗІ, томограма, різноманітні аналізи тощо) здіймається окрема плата.

 

Водночас, вартість отримання медичних послуг може бути значно зменшена у разі наявності медичного страхового полісу, який діє на території Йорданії.

 

Республіка Казахстан

 

Питання надання іноземним громадянам медичної допомоги в Казахстані регулюється положеннями Кодексу Республіки Казахстан «Про здоров’я народу і систему охорони здоров’я» від 18.09.2009 р. (далі Кодекс), Закону «Про правове положення іноземців» від 19.06.1995 р., Правил отримання медичної допомоги іноземцями та особами без громадянства, які знаходяться на території Республіки Казахстан, затверджених Урядом Республіки Казахстан за №997 від 16.10.2006 р., Переліку гарантованого обсягу безкоштовної медичної допомоги на 2008-2009 роки, затвердженого постановою Уряду Республіки Казахстан №853 від 28.09.2007 р. Крім того, Постановою Уряду Республіки Казахстан №1887 від 19.11.2009 р. затверджені Правила забезпечення отримання громадянами гарантованого обсягу безплатної медичної допомоги, які набувають чинності з 01.01.2010 р.

 

У статті 7 «Охорона здоров’я» Закону «Про правове положення іноземців» визначено, що у сфері охорони здоров’я іноземці користуються правами і свободами, а також несуть обов’язки, встановлені для громадян Казахстану, якщо інше не передбачено законами Республіки Казахстан і міжнародними договорами, а медична допомога надається в порядку, що встановлюється органом охорони здоров’я, тобто Міністерством охорони здоров’я Республіки Казахстан. При цьому, Кодекс визначає, що іноземці й особи без громадянства, котрі знаходяться на території Республіки Казахстан, несуть ті ж обов’язки в сфері охорони здоров’я, що й громадяни Республіки Казахстан (п. 3 ст. 90). Крім того, у випадку ухилення від обстеження на наявність ВІЛ, вони видворяються за межі країни (п. 3 ст.115).

 

Кодекс Республіки Казахстан «Про здоров’я народу і систему охорони здоров’я» передбачає надання громадянам Казахстану та іноземним громадянам гарантованого обсягу безкоштовної медичної допомоги. Порядок його надання визначають Правила забезпечення одержання громадянами гарантованого обсягу безкоштовної медичної допомоги (далі — Правила).

 

Правила визначають, що у гарантований обсяг безкоштовної медичної допомоги входять: швидка медична допомога і санітарна авіація; амбулаторно-поліклінічна допомога, яка включає: первинну медико-санітарну допомогу (далі — ПМСД); консультативно-діагностичну допомогу (далі — КДД); стаціонарну медичну допомогу; стаціонарозаміщуючу медичну допомогу; відновлювальне лікування і медичну реабілітацію; паліативну допомогу і сестринський догляд.

 

Відповідно до Правил швидка медична допомога (далі — ШМД) надається в екстрених випадках для запобігання істотної шкоди здоров’ю або усунення загрози життю. Санітарна авіація надається в аналогічних випадках при неможливості надання ШМД через відсутність медичного устаткування або фахівців відповідної кваліфікації в медичній організації за місцем перебування пацієнта.

 

ПМСД надається у вигляді долікарської або кваліфікованої медичної допомоги без цілодобового медичного спостереження, що включає комплекс доступних медичних послуг, в тому числі: діагностика і лікування найбільш розповсюджених захворювань, а також травм, отруєнь та інших невідкладних станів; санітарно-протиепідемічні (профілактичні) заходи у вогнищах інфекційних захворювань; гігієнічне навчання населення, охорона сім’ї, материнства, батьківства і дитинства; роз’яснювальна робота з безпечного водопостачання і раціонального харчування населення.

 

ПМСД може надаватися за місцем проживання і (або) прикріплення, з урахуванням права вільного вибору медичної організації. ПМСД надається дільничними терапевтами, педіатрами, лікарями загальної практики, акушерами-гінекологами, фельдшерами, акушерами, медичними сестрами у вигляді долікарської або кваліфікованої медичної допомоги.

 

КДД може надаватися у формі кваліфікованої, спеціалізованої або високоспеціалізованої медичної допомоги без цілодобового або з цілодобовим медичним спостереженням за направленням фахівця ПМСД чи профільних фахівців.

Госпіталізація в стаціонари здійснюється за направленням фахівців ПМСД і медичної організації, службами ШМД і санітарної авіації; при самостійному зверненні в екстрених випадках.

 

Відновлювальне лікування і медична реабілітація надаються громадянам, що страждають уродженими і набутими захворюваннями, а також наслідками гострих, хронічних захворювань і травм.

 

Паліативна допомога надається під наглядом лікаря невиліковним хворим у термінальній (кінцевій) стадії захворювання в спеціалізованих структурних підрозділах, самостійних медичних організаціях (хосписах) або у формі домашнього стаціонару. Сестринський догляд здійснюється у випадках, що не вимагають постійного лікарського спостереження, у спеціалізованих структурних підрозділах, самостійних медичних організаціях (лікарнях сестринського догляду) або у формі домашнього стаціонару. Паліативна допомога і сестринський догляд надаються для категорій населення, встановлених Урядом Республіки Казахстан.

 

Забезпечення ліками в рамках гарантованого обсягу безкоштовної медичної допомоги здійснюється відповідно до затверджуваного уповноваженим органом переліку лікарських засобів і спеціалізованих лікувальних продуктів для безкоштовного і (або) пільгового забезпечення окремих категорій громадян з певними захворюваннями (станами): при наданні швидкої, стаціонарної і стаціонарозаміщуючої допомоги; при наданні амбулаторно-поліклінічної допомоги.

 

Канада

 

Охорона здоров’я Канади, по суті, є системою страхових та медичних планів десяти провінцій та трьох територій і фінансується державою з податків — як місцевих, так і державних прибуткових податків та податку на прибуток з підприємств.

 

Тобто медичне обслуговування канадців фінансується через загальне оподаткування,страхові внески і оплату готівкою. У середньому щорічний внесок кожного канадця в систему охорони здоров’я становить майже 2500 дол.

 

Канадську систему охорони здоров’я часто називають безкоштовною. У дійсності пацієнти в місці надання послуг оплачують значну частину їхньої вартості. У тихвипадках, коли медичні послуги включені в плани охорони здоров’я на рівні провінцій,пацієнт не бере участі у їхній оплаті: усю вартість застрахованих послуг відшкодовують провінційні уряди.

 

Однак відповідно до канадського Закону про охорону здоров’я (Canada Health Act) гарантії безкоштовного медичного обслуговування поширюються лише для осіб, які мають громадянство Канади або статус постійного мешканця. Отже, безкоштовнамедична допомога не надається іноземним туристам, тимчасовим відвідувачам та особам, які здійснюють транзит через територію Канади. У екстрених випадках — надання невідкладної медичної допомоги незалежно від платоспроможності, є можливим лише до моменту стабілізації стану хворого. Після цього адміністрації шпиталів мають право виставити рахунок за надану медичну допомогу, що у переважній більшості випадків і трапляється.

 

Слід пам’ятати, що в Канаді так як і практично у всіх країнах світу діє принцип, відповідно до якого будь-які медичні послуги, що надаються лікарняними закладами, мають бути оплачені. Медичні послуги, що не мають невідкладного характеру, надаються лише після того, як пацієнтом буде доведено спроможність їх оплати.

 

З метою створення умов, що гарантують відшкодування громадянам витрат у зв’язку із заподіяною їм шкодою через нещасний випадок чи іншими надзвичайними обставинами під час перебування за кордоном, громадянам України під час відвідин Канади рекомендовано мати при собі дійсний страховий поліс або заручитися гарантією приймаючої сторони щодо можливого, у випадку необхідності, фінансового покриття медичних послуг.

 

Республіка Кенія

 

В Кенії медична допомога, у тому числі невідкладна, надається іноземним громадянам виключно на платній основі. Оплата послуг здійснюється безпосередньо в касі медичного закладу готівкою або банківськими платіжними картками.

 

Республіка Кіпр

 

Громадянам України при перебуванні у відрядженні на території Республіки Кіпр невідкладна медична допомога на безоплатній основі не надається.

 

Питання медичного обслуговування та страхування населення в Республіці Кіпр регулюються відповідними положеннями європейського законодавства, положеннями Загальних правил регулювання діяльності медичних установ країни та надання медичних послуг (Government Medical Institutions and Services General Regulations), затверджених Урядом Республіки Кіпр у 2000 та 2002 роках під №№ 225 та 660 відповідно, а також окремими іншими нормативно-правовими актами.

 

Цими правилами передбачена можливість безкоштовного отримання медичної допомоги та лікування лише для певних категорій громадян Республіки Кіпр, які постійно проживають на території Кіпру, зокрема, Президента країни, членів уряду, депутатів Палати представників Кіпру, громадян Республіки Кіпр, річний дохід яких не перевищує 9000 євро тощо, а також розроблено систему спеціальних знижок з цього приводу. З цією метою вказаній категорії осіб, до якої входить близько 2/3 всього кіпрського населення, видаються спеціальні медичні книжки: типу «А» — для безкоштовного лікування та типу «В» — для лікування із пониженою його вартістю.

 

Отримання безкоштовної медичної допомоги працівникам іноземних дипломатичних місій вказаними Правилами також не передбачено.

 

Згідно з положеннями вказаних нормативно-правових актів, звичайна мінімальна вартість кожного відвідування пацієнтом медичного спеціаліста становить 21 євро. Обов’язковою також є додаткова оплата проведення усіх без винятків оглядів, тестів та досліджень, в тому числі й отримання результатів лабораторних аналізів, які проводяться в медичних цілях.

 

Обов’язкова наявність страхового полісу, що гарантує оплату вартості медичної допомоги, законодавством Республіки Кіпр не передбачається. Обов’язкове страхування передбачено рішенням урядового комітету від 15 грудня 2003 року лише для іноземних робітників, які тимчасово працюють в Республіці Кіпр.

 

Разом з тим, положеннями кіпрського законодавства передбачена можливість приватного медичного страхування, яке надається цілою низкою кіпрських страхових компаній, головними з яких є «Laiki Insurance Limited», «3D Global Financial ServicesLimited», «General Insurance of Cyprus Limited» тощо, послугами яких користуються як громадяни Республіки Кіпр, так і іноземці.

 

Киргизька Республіка

 

За інформацією Міністерства охорони здоров’я Киргизької Республіки, на території Киргизстану громадянам України, як і інших країн СНД, безперешкодно, на безоплатній основі і в повному обсязі надається невідкладна медична допомога при раптових гострих захворюваннях, що загрожують життю хворого або здоров’ю оточуючих, нещасних випадках, отруєннях, травмах, пологах і в період вагітності лікувально-профілактичними установами незалежно від організаційно — правових форм, відомчої приналежності і форм їх власності.

 

З моменту, коли загроза життю хворого або здоров’ю оточуючих усунена і можливе його транспортування, подальше надання медичної допомоги громадянам України здійснюється на платній договірній основі.

 

Планова медична допомога громадянам України, що працюють за контрактом (трудовій угоді) в державі тимчасового перебування, здійснюється за рахунок засобів працедавця в порядку і обсягах, передбачених контрактом, або за рахунок власних коштів громадян.

 

Оплата лікування професійних захворювань або виробничих травм, пов’язаних з трудовою діяльністю громадян України в державі тимчасового перебування, здійснюється за рахунок засобів працедавця в порядку і на умовах, передбачених законодавством Киргизької Республіки.

 

Громадянин України має право отримати в загальновстановленому порядку поліс обов’язкового медичного страхування.

 

Китайська Народна Республіка

 

Усі медичні послуги в КНР є платними. Іноземцям та громадянам Китаю медична допомога може бути надана невідкладно з наступним відшкодуванням ними вартості послуг.

 

Планові операції проводяться виключно за умови попереднього внесення грошової застави у розмірі близько 2 тис. дол. США. У разі, якщо внесена сума не покриватиме вартості наданої медичної допомоги, пацієнт має додатково сплатити різницю.

 

Республіка Корея

 

Громадянам України, які тимчасово або постійно перебувають на території Республіці Корея, медична допомога, у тому числі й невідкладна, надається виключно на платній основі.

 

Республіка Куба

 

Медичне обслуговування іноземців в Республіці Куба здійснюється на платній основі. Таким чином, громадяни України, перебуваючи у відрядженні на її території, повинні або мати страховий поліс, або оплатити надання невідкладної медичної допомоги.

 

Держава Кувейт

 

Громадянам України, які тимчасово або постійно перебувають на території Держави Кувейт, медична допомога, у тому числі й невідкладна, у державних шпиталях надається на платній основі. Плата за первинний медичний огляд складає 7 дол. США.

 

Латвійська Республіка

 

Відповідно до статті 4 Закону Латвійської Республіки «Про імміграцію» від 20.11.2002 р., іноземець має право в’їзду на територію Латвії, якщо він має дійсний поліс страхування здоров’я і життя, який гарантує покриття видатків у разі тяжкої хвороби або смерті. Випадки, коли іноземний громадянин може в’їжджати і перебувати на території Латвійської Республіки без полісу страхування здоров’я, визначаються Кабінетом Міністрів Латвії.

 

Згідно з пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів Латвійської Республіки «Про затвердження положення про умови страхування іноземців» № 691 від 09.12.2003 р., страховий поліс здоров’я не вимагається, якщо:

1) іноземець користується дипломатичним або службовим паспортом;

2) іноземець має дипломатичну або службову візу для в’їзду на територію Латвійської Республіки;

3) іноземець в’їжджає в Латвію як член офіційної делегації;

4) чинними міжнародними договорами Латвії визначений інший порядок щодо страхування громадян.

 

Відповідно до статті 10 Договору між Україною і Латвійською Республікою про співробітництво в галузі соціального забезпечення від 26.02.1998 р. (набув чинності 11.06.1999 р.), якщо особа має право на платні медичні послуги за законодавством однієї сторони, то ця особа має право на отримання безоплатної невідкладної медичної допомоги, перебуваючи тимчасово на території іншої сторони, згідно із законодавством сторони тимчасового перебування.

 

Стаття 16 Закону Латвійської Республіки «Про охорону здоров’я» від 12.06.1997 р. закріплює, що кожна особа має право отримувати невідкладну медичну допомогу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів Латвійської Республіки.

 

Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів закріплюють порядок, згідно з яким безкоштовно надається лише перша медична допомога у невідкладних випадках. Лікування хронічних хвороб, перевезення особи до місця постійного проживання тощо має покриватись за рахунок страхового полісу або за власний рахунок.

 

Вказаний у страховому полісі мінімальний ліміт витрат не може бути меншим, ніж 15000 лат (25400 дол. США) на медичні послуги, 15000 лат на перевезення особи до місця постійного проживання у разі хвороби, 5000 лат (8500 дол. США) на перевезення тіла у разі смерті особи. Термін дії полісу не може бути меншим за термін перебування особи на території Латвійської Республіки.

 

Литовська Республіка

 

Процедура страхування іноземців в Литовській Республіці здійснюється відповідно до положень «Опису порядку страхування іноземців», затвердженого Постановою Уряду Литовської Республіки №230 від 01.03.2005 р., та Закону Литовської Республіки № ІХ-2206 від 29.04.2004 р. «Про правовий статус іноземців».

 

Відповідно до зазначеної вище Постанови Уряду Литовської Республіки іноземці, які прибувають в Литовську Республіку, або особи, які бажають отримати дозвіл на тимчасове проживання в Литовській Республіці, повинні мати договір (поліс) страхування здоров’я.

 

Вимоги щодо наявності договору (полісу) страхування здоров’я не застосовуються відносно іноземців, що користуються привілеями та імунітетами відповідно до міжнародних договорів та інших правових актів Литовської Республіки:

· персоналу дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, а також представництв міжнародних організацій та членів їх родин, що користуються привілеями та імунітетами, наданими нормами міжнародного права;

· членів офіційних делегацій іноземних держав;

· іноземців, що мають дипломатичні та службові паспорти;

· іноземців, що працюють на законних підставах у Литовській Республіці та сплачують в Литві внески соціального страхування встановленого розміру, та неповнолітніх членів їх родин;

· громадян країн-членів Європейського Союзу та країн, що входять до Європейської асоціації вільної торгівлі, а також членів їх родин;

· осіб, що здійснюють транзитний проїзд територію Литовської Республіки за спрощеними проїзними документами;

· військовослужбовці іноземних держав та зарахованих до військових сил цивільних службовців, а також осіб, які знаходяться на їх утриманні.

 

При цьому для іноземців, які не відносяться до вказаних вище категорій, об’єктом страхування є оплата витрат на лікування і пов’язаних з цим додаткових послуг за умови, якщо невідкладна медична допомога надана у період страхування. Витрати на лікування — це витрати, що виникли при наданні невідкладної медичної допомоги застрахованому у зв’язку з його раптовою хворобою або нещасним випадком. Відшкодовуються витрати на першу медичну допомогу та невідкладне стаціонарне лікування в лікарні (клініці).

 

Додаткові витрати страхування включають:

а) витрати на транспортування застрахованого до постійного місця проживання у разі раптового захворювання або нещасного випадку за умови, якщо лікар, що здійснює лікування, не заперечує проти транспортування;

б) дорожні витрати, у тому числі витрати на проїзд однієї супроводжуючої особи за умови, якщо застрахований у разі раптової хвороби або нещасного випадку не може самостійно повернутися до постійного місця проживання;

в) транспортування тіла у разі смерті застрахованої особи або витрати на поховання за кордоном, що не перевищують витрат на перевезення тіла померлого.

 

Договір страхування здоров’я іноземця може бути складений з будь-яким підприємством страхування або його представництвом, зареєстрованим на території Литовської Республіки.

 

Договір страхування має гарантувати, що послуги надання першої медичної допомоги та всі витрати у термін подорожування, які виниклі у зв’язку з раптовою хворобою та пов’язані з поверненням на батьківщину (медичне транспортування, включно з медичним обслуговуванням), будуть оплачені.

 

У виданому страховою компанією договорі (полісі) страхування здоров’я має бути зазначено:

· номер договору (полісу) страхування здоров’я;

· реквізити страхової компанії (назва, адреса, номер телефону або факсу, підпис представника підприємства, печатка);

· ім’я, прізвище та по батькові застрахованої особи;

· сума страхування здоров’я;

· термін дії договору (полісу) страхування здоров’я;

· територія дії договору (полісу) страхування здоров’я;

· випадки, на які не розповсюджується дія договору страхування здоров’я та випадки, в разі яких виплата по договору страхування не передбачена.

 

Договір (поліс) страхування здоров’я має бути складений на одній із мов: литовська, англійська, німецька, французька, російська.

 

Мінімальна сума страхування здоров’я на одного іноземця:

· 20 000 литів:

— іноземця, що прибуває в Литовську Республіку без візи;

— у випадку видачі, заміни або продовження аеропортової транзитної (А), транзитної (В), довготермінової (D) візи або дозволу на тимчасове проживання в Литовській Республіці;

· 30 000 євро у випадку видачі або продовження короткотермінової візи С.

 

Договір страхування здоров’я має бути дійсним протягом всього терміну перебування іноземця в Литовській Республіці.

 

Ліванська Республіка

 

Іноземцям, в тому числі і громадянам України, які перебувають у закордонному відрядженні на території Лівану, медична допомога надається на платній основі у будь-якому медичному закладі країни.

 

За наявності медичного страхового полісу, іноземці звертаються до представника страхової компанії, який, в залежності від місця перебування постраждалого, надає рекомендації щодо медичних закладів, розташованих неподалік. Звернення до таких закладів покривається страховою компанією.

 

Велика Соціалістична Народна Лівійська Арабська Джамагирія

 

У Лівійській Джамагирії надання невідкладної медичної допомоги всім іноземним громадянам, в т.ч. і громадянам України, здійснюється на платній основі.

 

Республіка Македонія

 

Положеннями Угоди між Міністерством охорони здоров’я України та Міністерством охорони здоров’я Республіки Македонія про співробітництво в галузі охорони здоров’я та медичної науки від 27.06.2005 р. визначено, що надання невідкладної медичної допомоги громадянам України під час їхнього тимчасового перебування на території Македонії визначається законодавством РМ.

 

Законодавство Республіки Македонія не передбачає надання безоплатної медичної допомоги іноземним громадянам, в тому числі громадянам України, що перебувають у відрядженні на території Македонії.

 

У відповідності до ст. 79 Закону Республіки Македонія про охорону здоров’я іноземним громадянам забезпечується надання невідкладної медичної допомоги. При цьому витрати за надану медичну допомогу відшкодовуються за рахунок страхового поліса, наявність якого є необхідною умовою при оформленні дозволу на в’їзд в Республіку Македонія. В разі відсутності страхового полісу іноземці мають особисто відшкодовувати витрати за отримані медичні послуги.

 

Малайзія

 

В Малайзії не практикується надання невідкладної медичної допомоги на безоплатній основі як для місцевого населення, так і для іноземних громадян. Всі медичні послуги платні. При необхідності госпіталізації та стаціонарного лікування пацієнт має внести заставу, яка, як правило, вдвічі перевищує вартість послуг.

 

Королівство Марокко

 

В Марокко не практикується надання медичної допомоги на безоплатній основі, незалежно від ситуації та стану пацієнта. Слід відзначити, що в країні широко розгалужена мережа недержавних медичних закладів, які мають спеціалізований автотранспорт та уповноважені надавати у разі потреби необхідну допомогу.

 

Надання невідкладної допомоги, за інформацією місцевих медичних закладів, полягає в прибутті лікаря на виклик, обстеженні пацієнта та наданні йому необхідних препаратів. Така допомога надається цілодобово, а її вартість різниться в залежності від часу доби і складає в денний час орієнтовно 30-35 дол. США у місцевій валюті. Додатково від вартості такої послуги рахується і вартість введених пацієнтові препаратів.

 

Водночас, в Королівстві Марокко загальноприйнятою практикою є надання медичних послуг на підставі договору страхування. Слід зазначити, що в Марокко діє ряд страхових міжнародних полісів, однак виплата по них здійснюється шляхом безпосередньої компенсації страховою компанією пацієнту виплачених ним коштів на лікування на підставі наданих квитанцій про оплату.

 

Мексиканські Сполучені Штати

 

В Мексиканських Сполучених Штатах не передбачено надання невідкладної медичної допомоги іноземним громадянам на безоплатній основі.

 

Для отримання на території Мексики невідкладної медичної допомоги громадяни України можуть цілодобово звертатися до диспетчерської медичної служби для іноземних громадян за тел. (55) 5768 1460.

 

Республіка Молдова

 

Надання невідкладної медичної допомоги громадянам України в Республіці Молдова здійснюється на платній основі.

 

У зв’язку з цим Посольство України в Республіці Молдова рекомендує громадянам України, які мають намір відвідати Республіку Молдова, завчасно придбати поліс добровільного страхування медичних витрат. Медичне страхування іноземних громадян та осіб без громадянства здійснюється під час перетину ними державного кордону Республіки Молдова.

 

Згідно з чинним законодавством Республіки Молдова питання медичного страхування, зокрема медичного страхування іноземних громадян та осіб без громадянства, регулюється Законом Республіки Молдова про обов’язкове медичне страхування №1585-ХІІІ від 27 лютого 1998 року.

 

Відповідно до Глави ІІ, статті 9 зазначеного Закону:

1) Іноземні громадяни чи особи без громадянства, які перебувають на території Республіки Молдова або працюють у Республіці Молдова на підставі індивідуального трудового договору, а також іноземні громадяни і особи без громадянства з місцем проживання в Республіці Молдова користуються тими ж правами та обов’язками у сфері обов’язкового медичного страхування, що й громадяни Республіки Молдова, відповідно до діючого законодавства, якщо міжнародними договорами не передбачене інше.

2) Статус страхувальника та страхових прав припиняються одночасно з втратою права на місце проживання або перебування в Республіці Молдова.

 

Відповідно до Глави ІІІ зазначеного Закону:

3) Національна компанія медичного страхування (CNAM) зобов’язана здійснювати обов’язкове медичне страхування громадян Республіки Молдова, іноземних громадян та осіб без громадянства, які знаходяться в Республіці Молдова, які працюють у Республіці Молдова на підставі індивідуального трудового договору, а також іноземних громадян та осіб без громадянства з місцем проживання в Республіці Молдова.

 

Страховий поліс можна придбати в одному з двох територіальних відділів CNAM за адресами: м. Кишинів, сектор Буюкань, вул. Вісіле Лупу, 18 та секторі Чекань.

 

Федеративна Республіка Нігерія

 

Для отримання в Нігерії медичної допомоги прийнятного рівня слід звертатися до визнаних приватних або державних медичних закладів (перелік найбільших медичних закладів міститься на веб-сайті http://www.hospitalsworldwide.com/co0untries/nigeria.php), розраховувати на сплату вартості медичних послуг готівкою за такими цінами: реєстрація в клініці/шпиталі — від 10 до 40 доларів США; консультація лікаря — від 10 до 100 доларів США; аналіз крові (на малярію, тиф) — від 5 до 20 доларів США; аналіз крові на ВІЛ/СНІД — безкоштовно або до 10 доларів США; ліки від малярії, антибіотики — від 5 до 40 доларів США; перебування у шпиталі — від 200 доларів на тиждень; оренда автомобіля швидкої допомоги — від 150 доларів США за 3 години.

 

У Нігерії існує декілька приватних клінік невідкладної допомоги, які працюють виключно на засадах відшкодування вартості наданих послуг, наприклад:

— «Premium Health» була заснована у 2002 році, має представництва у найбільших містах країни, проте автомобілі швидкої допомоги можуть виїжджати до пацієнтів лише в Абуджі, Лагосі та Порт Харкорті. Послуги надаються на підставі попередньо укладеної угоди між клієнтом та клінікою. Контакти представництв зазначені на веб-сайті клінікиhttp://www.premiumhealthltd.com/contactus.php;

— «International SOS» в Нігерії працює з 1990-х років, представлена в містах Лагос, Порт Харкорт та Варрі. Працює цілодобово, має відділення та автомобілі невідкладної допомоги. Послуги надаються на підставі попередньо укладеної угоди між клієнтом та клінікою. Контакти представництв, включаючи номери відділень невідкладної допомоги, зазначені на веб-сайті клінікиhttp://www.internationalsos.com/en/ourresources_clinics_nigeriadetails.htm.

 

У випадку дорожньо-транспортної пригоди, зокрема такої, що сталася на міжміській трасі, швидку допомогу надають загони Федеральної комісії з безпеки дорожнього руху (Federal Road Safety Commission, FRCS). Дзвінок на номер 070022553772 (усі цифри запам’ятовувати не потрібно, можна запам’ятати таку комбінацію кнопок на телефоні 0700-CALL-FRCS) з’єднає з колл-центром Комісії в Абуджі, після чого треба набрати » 1″ для повідомлення про ДТП. Після цього оператор сповістить найближчий до місця події загін Комісії.

 

Королівство Нідерланди

 

З січня 2006 року в Нідерландах внесено зміни до законодавства країни у питанні медичного страхування іноземців. На сьогодні відповідно до норм законодавства Нідерландів усі іноземці, які перебувають в Нідерландах, повинні мати договір медичного страхування.

 

Що стосується невідкладної медичної допомоги, то вона надається усім особам, незалежно від наявності полісу медичного страхування. Однак, за відсутності медичної страховки особа зобов’язана самостійно сплатити кошти за надані медичні послуги. До Посольства України в Королівстві Нідерланди часто надходять прохання медичних закладів Нідерландів щодо розшуку громадян України, які не сплатили кошти за отриману медичну допомогу і мають борг, що, відповідно, може стати причиною відмови у оформленні візи до країн Шенгенської групи.

 

В Нідерландах, як і в Україні, існує досвід укладення угод з іншими країнами щодо безоплатного надання невідкладної медичної допомоги.

 

Федеративна Республіка Німеччина

 

У Німеччині діє принцип, відповідно до якого будь-які медичні послуги, що надаються лікарняними закладами, мають бути оплачені. Як правило, така оплата здійснюється за рахунок державних або приватних страхових кас, або із власних коштів особи, якій було надано медичну допомогу. Медичні послуги, що не мають невідкладного характеру, надаються лише після того, як пацієнтом буде доведено спроможність їх оплатити.

 

Разом з тим, невідкладна медична допомога надається лікарняними закладами без попереднього з’ясування, чи застрахований пацієнт, або того, чи є у нього достатньо власних коштів для оплати медичних послуг. Однак ця невідкладна медична допомога не є безоплатною. Після її надання відповідний рахунок передається пацієнту, який зобов’язаний його оплатити. У разі, якщо пацієнт є громадянином іноземної держави та відмовляється від оплати рахунку, рахунок передається до МЗС Німеччини, яке у свою чергу намагається вирішити питання щодо його оплати, у тому числі за допомогою дипломатичних важелів.

 

При наданні медичної допомоги іноземним громадянам, які перебувають на території Німеччині у відрядженні і котрі є громадянами країн, з якими діє візовий режим перетину кордону, німецька сторона виходить, насамперед, з того, що обов’язковою умовою отримання в’їздної візи є наявність страхового полісу з терміном дії не менше визначеного терміну дії візи. Таким чином, береться в розрахунок той факт, що, у разі необхідності термінового звернення громадянина за медичною допомогою, витрати на її відшкодування сплачуються страховою компанією, яка видала цей поліс. У випадках, коли чинний страховий поліс відсутній, при зверненні за невідкладною допомогою іноземець, що перебуває в Німеччині, має розраховувати на власні фінансові можливості, знову таки враховуючи той факт, що будь-які надані медичні послуги мають бути сплаченими.

 

Королівство Норвегія

 

Відповідно до інформації Норвезької служби зайнятості населення та соціального забезпечення, іноземцям, які не уклали договір медичного страхування, невідкладна медична допомога надається у Королівстві Норвегія за умови обов’язкового відшкодування її вартості.

 

Об’єднані Арабські Емірати

 

В Об’єднаних Арабських Еміратах медична допомога іноземним громадянам на безкоштовній основі не надається, за виключенням випадків, які потребують врятування життя. Згідно федерального закону, якщо для медичного втручання з метою збереження життя людини є менш ніж 24 години, оплата за медичні послуги, операцію та утримання не стягується до моменту стабілізації стану здоров’я хворого.

 

Це обумовлено особливостями чинного імміграційно-візового законодавства Об’єднаних Арабських Еміратів. Згідно правил, кожний іноземець, який приїжджає до країни, обов’язково має так званого «спонсора» (фізичну або юридичну особу), який повністю відповідає за її перебування в країні та відшкодовує матеріальні збитки на допомогу, у тому числі і медичну.

 

Ісламська Республіка Пакистан

 

Пакистанським законодавством не передбачено надання іноземцям невідкладної медичної допомоги на безоплатній основі, навіть тоді, коли вони перебувають в Пакистані у службових справах.

 

Південно-Африканська Республіка

 

Медична допомога в ПАР надається лише у випадку повної оплати вартості відповідних послуг пацієнтом або його родичами, працедавцем чи страховою компанією.

 

Республіка Перу

 

Законодавство Республіки Перу не передбачає надання невідкладної медичної допомоги на безоплатній основі іноземним громадянам, які не мають страхового полісу.

 

У випадку, якщо іноземець, в тому числі громадянин України, під час перебування у відрядженні в Перу потребує невідкладної медичної допомоги, він може звертатися без наявного договору на медичне страхування до будь-якого лікувального закладу, як державного, так і приватного, але виключно за умови сплати вартості лікування.

 

Республіка Польща

 

Згідно з законодавством Республіки Польща, усі іноземці повинні мати договір медичного страхування.

 

Особи, які не мають страхового полісу, покривають витрати, пов’язані з візитами до лікаря або придбанням медикаментів, за власний рахунок.

 

Невідкладна медична допомога надається лікарняними закладами без попереднього з’ясування, чи пацієнт є застрахований, або того, чи є у нього достатньо власних коштів для оплати медичних послуг. Однак, за відсутності медичної страховки особа зобов’язана самостійно сплатити кошти за надані медичні послуги.

 

Cлід пам’ятати, що вартість медичних послуг у Польщі є досить високою.

 

До Посольства України часто надходять звернення медичних закладів Польщі щодо розшуку громадян України, які не сплатили кошти за отриману медичну допомогу і мають борг. Це, відповідно, стає причиною відмов в оформленні візи до країн Шенгенської групи, або ж, в окремих випадках — причиною арешту до 90 днів та примусової сплати боргу при наступному в’їзді до Республіки Польща.

 

Наявність у особи полісу добровільного страхування є обов’язковою умовою для прийняття консульським відділом Посольства Республіки Польща в Україні документів для оформлення візи.

 

В разі перебування громадян України на території РП з метою працевлаштування, їх медичне страхування, що стосується нещасних випадків чи травм на виробництві, забезпечується працедавцями (підприємствами, установами, організаціями), що окремо обумовлюється у трудовому договорі (контракті), або шляхом індивідуального придбання страхового полісу у приватних страхових компаній.

 

Особи — громадяни України (працюючі в Республіці Польща, ті що мають трудовий договір, оформлений в установленому законодавством країни перебування порядку через Служби праці РП — Urzędy Pracy, а також застраховані в Державних страхових установах РП — ZUS RP), які отримали травму внаслідок нещасного випадку на виробництві або внаслідок професійного захворювання, мають право на відшкодування, яке виплачується через Державні страхові установи Республіки Польща (ZUS RP).

 

Слід особливо мати на увазі, що надання невідкладної медичної допомоги не покривається страховими установами у випадках, якщо:

— страховий випадок мав місце на виробництві, а умови страхового полісу не передбачали страхування від нещасних випадків, які мають покриватися Державною страховою установою Республіки Польща;

— є докази того, що причина нещасного випадку наступила внаслідок порушення застрахованою особою правил техніки безпеки, та охорони життя і здоров’я, спричинені ним навмисне або з необережності;

— застрахована особа була в стані алкогольного сп’яніння або під впливом наркотичних засобів, психотропних речовин, що спричинило нещасний випадок.

 

Португалія

 

Питання надання невідкладної медичної допомоги та вартість такої допомоги в Португалії врегульовані Декретом-законом №173/2003 від 01 серпня 2003 року та указом міністра охорони здоров’я Португалії №219/2006 від 07 березня 2006 року.

 

Вказані нормативні акти не передбачають надання невідкладної медичної допомоги на безоплатній основі громадянам Португалії та іноземцям, які постійно або тимчасово перебувають на території країни.

 

Право на надання невідкладної медичної допомоги на безкоштовній основі мають: вагітні жінки, які відвідують консультації з планування сім’ї; пенсіонери, розмір пенсії яких менше або дорівнює мінімальній заробітній платі (450 євро); діти до 12 років; діти позбавлені батьківського піклування; інваліди, які мають 50% втрати працездатності; добровільні донори; наймані робітники, розмір заробітної плати яких менше або дорівнює мінімальній зарплаті; а також особи, які мають важкі хронічні захворювання.

 

За надання невідкладної медичної допомоги особа має сплатити так звану «помірну ставку» (taxa moderadoras). Сума залежить від виду наданої допомоги. Щорічно розмір «помірної ставки» (taxa moderadoras) переглядається міністерством охорони здоров’я.

 

Указом міністра охорони здоров’я №34/2009 від 15 січня 2009 року затверджено розмір «помірної ставки» на 2009 рік. Відповідно до згаданого нормативного акту, за надання загальної медичної допомоги або базової медично-хірургічної допомоги «помірна ставка» складає 8,40 євро. Максимальний розмір «помірної ставки» становить 65,40 євро. Особи, яким виповнилося 65 років, мають право на оплату ½ суми «помірної ставки».

 

При цьому слід додати, що українські громадяни при наявності полісів медичного страхування, придбаних в Україні, мають сплачувати за невідкладну медичну допомогу, отриману в лікарнях Португалії, і після повернення на Батьківщину звертатися до українських страхових компаній щодо компенсації витрат. В середньому вартість невідкладної медичної допомоги у приватних медичних закладах Португалії складає від 80 до 200 євро.

 

Оплата за надання медичної допомоги здійснюється безпосередньо у медичному закладі під час реєстрації.

 

Російська Федерація

 

Згідно із статтею 18 Основ законодавства Російської Федерації про охорону здоров’я громадян від 22.07.1993 р. №5487-1 порядок надання медичної допомоги іноземним громадянам визначається Урядом Російської Федерації.

 

Відповідно до «Правил надання медичної допомоги іноземним громадянам на території Російської Федерації» (затверджені постановою Уряду Російської Федерації від 01.09.2005 р. №546) медична допомога іноземним громадянам, які тимчасово перебувають (тимчасово проживають) на території Російської Федерації, надається лікувально-профілактичними організаціями, незалежно від їх організаційно-правової форми.

 

Швидка медична допомога іноземним громадянам надається безкоштовно і невідкладно лікувально-профілактичними закладами державної і муніципальної системи охорони здоров’я, а також медичними працівниками або особами, які зобов’язані надати першу допомогу відповідно до закону або спеціальних правил, у випадку виникнення станів, які пов’язані із загрозою життю або вимагають термінового медичного втручання (наслідки нещасних випадків, травм, отруєнь тощо).

 

Після виходу із зазначених станів іноземним громадянам може бути надана планова медична допомога, але вже на платній основі.

 

Відповідно до Угоди про надання медичної допомоги громадянам держав — учасників СНД, а також Протоколу про механізм її реалізації передбачено надання безкоштовної швидкої і невідкладної медичної допомоги громадянам України при раптових гострих станах і захворюваннях, що загрожують життю хворого, при нещасних випадках, отруєннях, травмах, родах, тощо.

 

Румунія

 

Порядок надання медичної допомоги громадянам України під час їх перебування на території Румунії врегульований положеннями Угоди між Міністерством охорони здоров’я України та Міністерством охорони здоров’я Румунії про співробітництво в галузі охорони здоров’я та медичних наук, підписаної 29 березня 1996 року в м.Ізмаїл.

 

Статтею 6 цієї Угоди, зокрема, передбачається безкоштовне надання медичної допомоги, в тому числі госпіталізація, громадянам України, які тимчасово перебувають на території Румунії з офіційною або туристичною метою, лише у разі гострих захворювань, що потребують невідкладного лікування, та до моменту, коли стан хворого дозволить без шкідливих наслідків для здоров’я транспортувати його до кордону Батьківщини.

 

Безкоштовне медичне обслуговування, передбачене згаданою Угодою, надається лише державними лікувальними закладами Румунії. При цьому, консультативні медичні послуги для українських громадян є платними відповідно до тарифів, затверджених Міністерством охорони здоров’я Румунії.

 

Громадяни України, які на законних підставах перебувають на території Румунії, можуть також придбати поліс державного медичного страхування терміном дії від 1 місяця до 1 року, який надає право на отримання комплексної безкоштовної медичної допомоги, в тому числі консультативних послуг, в усіх державних медичних закладах Румунії.

 

Королівство Саудівська Аравія

 

Під час перебування у відрядженні в Саудівській Аравії невідкладна медична допомога громадянам України не надається на безоплатній основі. Така допомога здійснюється за власний рахунок або за рахунок сторони, що запросила громадянина України.

 

Республіка Сербія

 

З огляду на відсутність двосторонньої угоди про соціальне страхування між Україною та Республікою Сербія, усі медичні послуги, в тому числі і невідкладна медична допомога, надаються громадянам України, включаючи тих, які перебувають у відрядженні в Республіці Сербія, на платній основі.

 

Медичні послуги співробітникам дипломатичних місій України в Белграді та Сербії у Києві, а також членам їх сімей надаються у відповідності до діючої у порядку правонаступництва Угоди між СРСР та ФНРЮ від 25.02.1957 р. Однак, на членів офіційних делегацій та громадян України, які перебувають у відрядженні на території Республіки Сербія, дія цієї Угоди не поширюється.

 

У разі наявності страхового полісу, громадяни, які звертаються за медичною допомогою, як правило, мають сплатити вартість наданої допомоги, після чого самостійно вирішувати зі страховою компанією питання щодо її відшкодування.

 

Республіка Сінгапур

 

Невідкладна медична допомога громадянам України, які перебувають в Республіці Сінгапур у відрядженні, надається виключно на платній основі.

 

Сирійська Арабська Республіка

 

На сьогодні медичне страхування є відносно новим і мало поширеним видом послуг в Сирії. З огляду на це, в’їзд до Сирії іноземців будь-якої категорії не передбачає обов’язкової наявності медичної страховки чи придбання страхового медичного полісу.

 

Невідкладна медична допомога іноземному державному службовцю у обов’язковому порядку надається державними лікувальними закладами безкоштовно. На вибір пацієнта таку допомогу можна отримати також і у приватних клініках за окрему плату.

 

Словацька Республіка

 

 

Згідно з українсько-словацькою міжурядовою Угодою про співробітництво у галузі охорони здоров’я і медичних наук від 10.02.1994 р. (чинна з 19.09.1994 р.) та Законом Словацької Республіки №48/2002 «Про перебування іноземців» із наступними змінами і доповненнями, медична допомога, санітарні транспортні засоби та/або невідкладна медична допомога надаються громадянам України на платній основі за рахунок обов’язкової медичної страховки. При амбулаторному лікуванні за рахунок медичної страховки сплачується значна частка ліків при наявності рецепта лікаря.

 

Медичне страхування є однією з умов перебування на території Словацької Республіки. Починаючи з 1 липня 2004 року усі громадяни, які подорожують до країн Шенгенської угоди на підставі віз, повинні мати дійсний страховий медичний поліс для подорожей на весь період перебування у вищезгаданих країнах та на період дії візи. Передбачено, зокрема, що при в’їзді до Словаччини іноземець під час перетину кордону має надати документ про медичне страхування. Відповідно до Закону Словацької Республіки №48/2002 «Про перебування іноземців» від 13.12.2001 р. із наступними змінами і доповненнями, для отримання дозволу на проживання необхідно надати разом із заявою та іншими документами також довідку про медичне страхування.

 

В статті 7 Угоди про співробітництво у галузі охорони здоров’я і медичних наук між Урядом України та Урядом Словацької Республіки від 10.02.1994 р. зазначається:
«Розміри подання медичної допомоги та її компенсації регулюються нормативними актами Договірних Сторін, що мають силу в обох державах для своїх громадян.
1. Громадянинові однієї країни буде надано медичну допомогу, в тому числі ліки, необхідні транспортні засоби та швидку допомогу на території іншої країни:
а) коли громадянин однієї держави застрахований в медичній страховій установі (або в іншій установі, що надає компенсацію медичної допомоги; далі лише «медична страхова компанія») на території іншої держави згідно з діючими в ній юридичними інструкціями;
б) при раптовому захворюванні або при загрозливому для життя стані, якщо це станеться, на території іншої держави буде надана необхідна невідкладна медична допомога;
в) на основі вимоги спеціаліста однієї з держав про надання спеціальної медичної допомоги на території іншої країни (наприклад: кардіохірургія, трансплантація, курортне обслуговування та інше);
г) на особисте прохання.
2. Витрати за надання медичної допомоги, згідно з пунктом «а», відшкодовуються за рахунок установи медичного страхування, в якій громадянин застрахований.
3. Витрати за надання невідкладної медичної допомоги згідно з пунктом «б» громадянинові однієї країни на території іншої країни гарантує Міністерство охорони здоров’я тієї країни, громадянином якої він є, а компенсує ці витрати страхова компанія, в якій громадянин повинен бути застрахований.
4. Спеціальна медична допомога згідно з пунктом «в» буде надана на основі наперед поданого зобов’язання про компенсацію організації, яка посилає.
5. Медична допомога на основі особистого прохання громадянина надається за рахунок цього громадянина.»

 

В разі відсутності медичної страховки всі витрати, пов’язані з лікуванням, сплачуються у повному обсязі. Також мають сплачуватись витрати, пов’язані з транспортуванням важкохворого до України.

 

 

Республіка Словенія

 

Для громадян України при перебуванні у відрядженні на території Республіки Словенія невідкладна медична допомога на безоплатній основі не здійснюється.

 

Громадяни України, які перебувають в Республіці Словенія в робочих/приватних справах, повинні мати необхідний страховий поліс, в іншому випадку сплатити рахунки медичній установі Республіки Словенія за отримання необхідних послуг.

 

Сполучені Штати Америки

 

Медична допомога, у тому числі невідкладна, громадянам України, які перебувають на території Сполучених Штатів Америки, надається виключно при наявності картки медичного страхування або кредитної картки, що гарантує негайну оплату медичних послуг відповідних банком.

 

Королівство Таїланд

 

В Королівстві Таїланд відсутня система надання іноземцям, які перебувають в Таїланді у відрядженні, в тому числі громадянам України, невідкладної безоплатної медичної допомоги.

 

Туніська Республіка

 

Законодавством Тунісу передбачено обов’язкове медичне страхування осіб працездатного віку.

 

Водночас, у разі відсутності полісу медичного страхування іноземці можуть отримати платну медичну допомогу як в державних лікарнях, так і в приватних, мережа яких є досить поширеною в Тунісі.

 

Вартість витрат на невідкладну медичну допомогу в Туніській Республіці відшкодовується:

— для малозабезпечених категорій населення, які у встановленому порядку оформили всі необхідні документи, — органами соціального захисту населення;

— для осіб, що уклали договір страхування здоров’я, — страховою компанією, яка несе страхові ризики відповідно до договору;

— особами, що не зареєстровані в органах соціального захисту і не мають страхового полісу, — самостійно.

 

Таким чином, Туніс не відноситься до переліку країн, у яких надається невідкладна медична допомога на безоплатній основі.

 

У зв’язку з цим, відповідно до встановленого туніським законодавством порядку в’їзду до Тунісу, громадяни України мають подавати не тільки документи, що посвідчують їх особу, але й індивідуальний або груповий поліс медичного страхування, оформлений на час їх закордонної поїздки.

 

Турецька Республіка

 

Згідно з чинним законодавством Турецької Республіки, надання медичної, в тому числі екстреної, допомоги громадянам України здійснюється на платній основі. Витрати за надані медичні послуги покриваються за рахунок страхової компанії, яка оформлювала поліс медичного страхування на період перебування наших співвітчизників в Туреччині. В разі відсутності відповідної страховки, вказана оплата забезпечується безпосередньо хворим, його рідними або близькими особами.

 

Туркменістан

 

Невідкладна медична допомога надається безкоштовно, подальше лікування здійснюється на платній основі.

 

Законодавство Туркменістану не передбачає обов’язкову наявність страхового полісу, що гарантує оплату вартості медичної допомоги іноземним громадянам. Медичні заклади в Туркменістані надають послуги іноземцям без наявності договору медичного страхування.

 

Угорська Республіка

 

В Угорщині діє страхова медицина, яка передбачає наявність в угорських громадян страхових полісів, що дають право на безкоштовне медичне обслуговування в будь-якому медичному закладі країни.

 

Відповідно до положень Договору між Союзом Радянських Соціалістичних Республік та Угорською Народною Республікою про співробітництво у сфері соціального забезпечення, укладеного 20 грудня 1962 року у Будапешті, громадяни України мають право на одержання безкоштовної невідкладної медичної допомоги у випадках, які вимагають екстреного втручання лікаря, і коли ненадання такої допомоги загрожує життю пацієнта або може призвести до інших важких наслідків.

 

Згідно з Віденською конвенцією про правонаступництво держав щодо договорів зазначений вище Договір є чинним для України і виконується угорською стороною в повному обсязі.

 

Виклик швидкої допомоги та повідомлення про нещасні випадки здійснюється за єдиним для всієї країни номером телефону — 104.

 

Адреса Дирекції Угорської служби швидкої допомоги (Orszagos Mentoszolgalat, Vezerigazgatosag): Будапешт ХІІІ, просп. Роберта Кароя, 77 (Budapest XIII, Robert Karoly krt. 77). Тел. 350-37-37.

 

Для в’їзду в Угорщину спеціальних щеплень не потрібно.

 

Для в’їзду в Угорщину бажано мати страховий медичний поліс.

 

Республіка Узбекистан

 

Відповідно до статті 2 багатосторонньої Угоди про надання медичної допомоги громадянам держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, 1997 року, швидка і невідкладна медична допомога у разі виникнення раптових гострих станів і захворювань, які загрожують життю хворого або здоров’ю оточуючих, нещасних випадків, отруєнь, травм, пологів і невідкладних станів в період вагітності надається громадянам безперешкодно, безкоштовно і в повному обсязі на території держави тимчасового перебування лікувально-профілактичними установами незалежно від організаційно-правових форм, відомчої приналежності і форм їх власності.

 

У зв’язку з вищевикладеним, на територіях країн СНД, у тому числі, України, Узбекистану та Таджикистану не потребується обов’язкове медичне страхування для надання медичної допомоги у разі виникнення нещасних випадків та гострих захворювань громадян цих країн.

 

Інші медичні послуги сплачуються згідно з відповідними тарифами медичних закладів.

 

Фінляндська Республіка

 

Фінське законодавство не передбачає надання іноземним громадянам при перебуванні у відрядженні на території Фінляндії невідкладної медичної допомоги на безоплатній основі.

 

Медичними закладами країни надаються послуги іноземцям за наявності страхового полісу або за власний рахунок іноземного громадянина чи приймаючої сторони.

 

Франція

 

За інформацією страхових компаній, система охорони здоров’я Франції не передбачає надання безкоштовної невідкладної медичної допомоги ні для громадян Французької Республіки, ні для іноземців, які перебувають на її території, включаючи громадян України. Вартість витрат на невідкладну медичну допомогу у Французькій Республіці відшкодовується:

  • для малозабезпечених категорій населення, які у встановленому порядку оформили всі необхідні документи, — органами соціального захисту населення;
  • для осіб, що уклали договір страхування здоров’я, — страховою компанією, яка несе страхові ризики відповідно до договору;
  • особами, що не зареєстровані в органах соціального захисту і не мають страхового полісу, — самостійно.

 

У зв’язку з цим, відповідно до встановленого французькою стороною порядку при отримання віз для в’їзду до Франції, громадяни України мають подавати не тільки документи, що посвідчують їхню особу та підтверджують здатність матеріально забезпечити своє перебування на території Франції, але й індивідуальний або груповий поліс медичного страхування, оформлений на час дії візи.

 

Республіка Хорватія

 

Медичне обслуговування загалом відповідає сучасним стандартам, хоча можуть виникнути проблеми, пов’язані з чергами до лікаря та з відсутністю в аптеках певної категорії ліків. Необхідно обов’язково проконсультуватись зі страховою фірмою, через яку оформляється медичне страхування для поїздки за кордон, щодо дійсності полісу на території Хорватії. Обслуговуючий персонал готелів уповноважений рекомендувати відвідувачам медичну установу, де можна отримати необхідну медичну допомогу.

 

Вартість послуг для іноземців в державних медичних установах РХ в два-три рази вища, ніж для хорватських громадян. Приватні лікарі, як правило, не поділяють пацієнтів на місцевих та іноземців, проте вартість медогляду дорожча, ніж в лікарнях, що належать державі.

 

Згідно Закону про охорону здоров`я іноземців в Хорватії від 17.10.1997 р. з державного бюджету Хорватії можуть бути виділені кошти на невідкладне медичне обслуговування: іноземців, які перебувають в Республіці Хорватії на запрошення її державних органів, або іноземців, які захворіли суспільно небезпечними хворобами (холера, чума, вірусна лихоманка, черевний тиф та дифтерії).

 

Чеська Республіка

 

Під час перебування в Чеській Республіці громадянам України медична допомога, в тому числі невідкладна, надається виключно на платній основі.

 

Відповідно до Закону Чеської Республіки «Про перебування іноземців на території Чеської Республіки», іноземці зобов’язані мати поліс медичного страхування, якщо це не передбачено міждержавними угодами чи договорами.

 

У зв’язку з цим наявність медичного страхового полісу є однією з вимог для отримання українськими громадянами дозволу щодо в’їзду на територію Чеської Республіки.

 

Чорногорія

 

З огляду на відсутність двосторонньої угоди про соціальне страхування між Україною та Чорногорією, медичні послуги (у тому числі невідкладна медична допомога) надаються громадянам України на платній основі.

 

З огляду на зазначене вище, під час перебування на території Чорногорії рекомендується наявність медичного страхового полісу.

 

Швейцарська Конфедерація

 

Медична швейцарська система функціонує на основі страхування. Надання медичної допомоги на безоплатній основі в Швейцарії не передбачено.

 

Королівство Швеція

 

Громадянам України, які перебувають у відрядженні на території Королівства Швеція, невідкладна медична допомога надається винятково на платній основі. Оплата може здійснюватися за фактом звернення готівкою (у шв. кронах), кредитними картками. Наші співвітчизники, які працевлаштовані під час відрядження на конкретних підприємствах (установах, організаціях), можуть пропонувати, за умови домовленості з працедавцем, надіслати фактуру за адресою реєстрації даної організації для подальшої оплати.

 

В залежності від характеру надання невідкладної медичної допомоги (гострий зубний біль, перелом частин тіла, серцевий напад тощо) терміни очікування у медичних закладах Швеції коливаються від декількох хвилин до декількох годин. Це залежить, в першу чергу, від кількості пацієнтів, реєстрації особи у даному закладі тощо.

 

За умови наявності в громадянина України, який перебуває у відрядженні, страхового полісу, даний документ має невідкладно подаватися за місцем звернення як гарантія оплати послуг. За умови покриття вартості медичних послуг, які, як правило, включатимуть загальні обстеження, а також фактичне надання невідкладної медичної допомоги, лікувальним закладом проводяться необхідні розрахунки.

 

Японія

 

За інформацією Міністерства здоров’я, праці та соціальної політики Японії, при перебуванні у відрядженні на території цієї країни невідкладна медична допомога на безоплатній основі громадянам України не надається.

 

Для незастрахованих іноземців, як і для місцевого населення, надання медичних консультацій та допомоги здійснюється на загальних засадах на платній основі.